Условни коментари в Internet Explorer 1
Сподели урока
Тестваш ли сайта си в Internet Explorer? Може би оставаш разочарован/-а всеки път, когато откриеш, че (за съжаление) голяма част от новите CSS 3 свойства не се поддържат в някои стари версии на IE. А още по-лошата новина е, че все още доста хора ги използват.
А мислил/-а ли си си, колко хубаво би било, ако имаше начин да заредиш допълнителен CSS и/или JS файл единствено в IE, чрез който да “фиксираш” част от проблемите. Е, има такъв начин. Използването на условни коментари е идеалното решение на проблема. Разгледай урока, за да разбереш как да ги приложиш в своя сайт.
Какво представляват условните коментари?
Условните коментари (Conditional comments), както името ти подсказва, са специални коментари, които се базират на определено условие. Те работят единствено в Internet Explorer и ти позволяват да таргетираш една или повече версии на IE, където в последствие ще можеш да изпълниш някакъв допълнителен код или да добавиш определено съдържание.
Условните коментари се поддръжат от IE 5 до IE 9 (включително). Поддръжката е спряна в IE 10 (стандартен режим). Мисля, че това е напълно нормално, тъй като този браузър се счита за съвременен и до голяма степен следва установените стандарти.
Защо са ти нужни?
Нека предположим, че в сайта си използваш CSS 3 свойството border-radius, за да заоблиш ъглите на няколко елемента. Проблема е, че не се поддържа в IE < 9 и бива игнорирано. Условните коментари ще ти помогнат да таргетираш точно тези браузъри, за да заредиш алтернативен CSS стил, чрез който да “фиксираш” проблема. Звучи интересно, нали?
Т.е. най-честата употреба (може би в 95% от случаите) на условни коментари е за зареждане на външни CSS и/или JavaScript файлове. Естествено, има и други случаи, в които могат да ти бъдат полезни. Принципа на работа обаче е винаги един и същ.
Един практически случай, който в момента ми идва наум е, че можеш да използваш условен коментар, за да покажеш определено съобщение на всички посетители с IE < 9 и да ги подканиш да си обновят браузъра.
Условните коментари най-често се поставят в <head> на HTML документа. Ако искаш да добавиш CSS файл в определена версия на IE, (според мен) е най-добре да го направиш след основния CSS файл. Главната причина е унаследяване. Това разбира се е лично предпочитание.
Синтаксис
Условните коментари имат следната структура:
<!--[if IE 6]> Код, който ще бъде изпълнен, само ако условието е удовлетворено. <![endif]-->
Значение на някои части от кода:
- <!--[if IE 6]> - Маркира началото на условния коментар.
- [if IE 6] – Всичко между [if и ] се третира като условие. В случая правим проверка дали браузъра е IE 6. При съвпадение ще се изпълни кода след условието.
- <![endif]--> - Маркира края на условния коментар.
Няколко извода:
- Условните коментари са базирани на HTML тага за коментар (<!-- -->). Точно затова всички останали браузъри ги третират като обикновен коментар и ги игнорират изцяло.
- Условните коментари могат да се използват единствено в HTML документа. Не е възможно (и разрешено) да бъдат използвани в CSS или JS файлове. Ако искаш да използваш специален CSS стил в определена версия на IE, най-добре е да го приложиш чрез външен файл (по-долу ще разбереш как става това).
- Ако условието не бъде удовлетворено, браузъра ще “прескочи” (игнорира) съдържанието в условния коментар.
Примери
От следващите няколко примера ще научиш как можеш да заредиш алтернативен (външен) CSS файл в зависимост от версията на Internet Explorer.
Проверка дали браузъра е Internet Explorer. Без значение от версията.
<!--[if IE]> <link rel="stylesheet" href="ie-style.css" type="text/css" /> <![endif]-->
Проверка за IE 6.
<!--[if IE 6]> <link rel="stylesheet" href="ie-6-style.css" type="text/css" /> <![endif]-->
Проверка за IE 7.
<!--[if IE 7]> <link rel="stylesheet" href="ie-7-style.css" type="text/css" /> <![endif]-->
Проверка за IE 8.
<!--[if IE 8]> <link rel="stylesheet" href="ie-8-style.css" type="text/css" /> <![endif]-->
Проверка за IE 9.
<!--[if IE 9]> <link rel="stylesheet" href="ie-9-style.css" type="text/css" /> <![endif]-->
Проверка дали версията на браузъра е по-висока или равна на IE 8.
<!--[if gte IE 8]> <link rel="stylesheet" href="ie-8-and-up-style.css" type="text/css" /> <![endif]-->
Проверка дали версията на браузъра е по-ниска от IE 9.
<!--[if lt IE 9]> <link rel="stylesheet" href="ie-8-and-down-style.css" type="text/css" /> <![endif]-->
Проверка дали версията на браузъра е по-висока от IE 7.
<!--[if gte IE 7]> <link rel="stylesheet" href="ie-7-and-up-style.css" type="text/css" /> <![endif]-->
Проверка дали браузъра е различен от IE.
<!--[if !IE]> <link rel="stylesheet" href="not-ie-style.css" type="text/css" /> <![endif]-->
Значение на някои съкращения:
- gte = greater than or equal to – по-висока или равна на
- gt = greater than – по-висока от
- lte = less than or equal to – по-ниска или равна на
- lt = less than – по-ниска от
- ! – НЕ оператор. Например: !IE = not IE – не IE.
Заключение
Надявам се, че в този кратък урок успя да научиш някои полезни неща свързани с условните коментари. Използването им не е задължително и варира от сайт до сайт. Понякога ще ти свършат доста добра работа за таргетиране на определена IE версия. Дали ще бъде с цел да покажеш определено съобщение или за зареждане на специфичен файл, условните коментари са още един инструмент в твоя арсенал.
Естествено, много хора ежедневно заменят остарелите си браузъри с по-нови и нуждата от използване на условни коментари скоро ще намалее (надявам се). Все пак, за сега е добре да ги имаш в предвид и да ги използваш винаги, когато сметнеш за добре.
Полезни линкове
Поздравления, това е краят на този урок!
За награда получаваш вкусен мъфин.
Хареса ли ти урока? Сподели го със света :)
1
Здравей, как мога да оправя проблем в IE свързан с височина, ширина и един input? Тепърва навлизам в тези неща. Би ли ми дал съвет?